Działalność przedsiębiorcza

 

 

Участь у цивільних правовідносинах. Право власності іноземців. Підприємницька діяльність іноземців.

Іноземці вступають у всі цивільні правовідносини, мають такі ж права та обов’язки, несуть відповідальність у такому ж порядку, як і громадяни України крім випадків, передбачених законодавством.

Іноземці нарівні з громадянами України набувають та здійснюють своє право власності, крім винятків, передбачених законодавством. Так, відповідно до ст. 81 Земельного кодексу України іноземці можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки у разі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами,

б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності;

в) прийняття спадщини.

Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

У випадку, якщо іноземець, наприклад, одержав у спадщину земельну ділянку сільськогосподарського призначення та не відчужив її протягом року, то така земельна ділянка буде примусово відчужена.

До іноземців застосовуються такі ж правила при укладенні, зміні та припиненні договорів, як і до громадян України.

Іноземці нарівні з громадянами України сплачують податки та збори та несуть відповідальність за їх несплату.

Польські водійські права визнаються в Україні, українські водійські права визнаються в Польщі. Громадянин Польщі має право отримати водійські права в Україні після виконання всіх необхідних умов, зокрема здачі кваліфікаційного екзамену. Водійські права громадянина Польщі, видані в Україні, визнаються всіма країнами, які підписали Віденську конвенцію про дорожній рух.

Реєстрацію іноземних громадян як підприємців здійснюють органи новоствореної Державної реєстраційної служби України.

Посилання на їхній сайт (є версія англійською мовою) http://www.drsu.gov.ua

Громадяни Польщі нарівні з громадянами України мають право на зайняття підприємницькою діяльністю. Проте, внаслідок скасування реєстрації місця перебування для іноземців, які тимчасово перебувають на території України (до 90 днів), в чинному законодавстві з’явилась прогалина, внаслідок якої такі особи не можуть зареєструватись як підприємці. Це пов’язано з нормою законодавства про те, що пакет документів, які необхідно подати державному реєстратору, необхідно подавати за місцем реєстрації проживання, а зареєструвати місце проживання такому іноземцю неможливо, оскільки в іноземця відсутній документ, в якому можна проставити штамп державного реєстратора. Окрім цього, введено інститут отримання посвідки на тимчасове проживання (легалізації), яка видається органами Державної міграційної служби України лише за наявності для цього підстав. Отже, громадянин Польщі, що не легалізувався у встановленому порядку не може зареєструватись як приватний підприємець. Тому він повинен шукати інші шляхи ведення підприємницької діяльності, наприклад – державна реєстрація як підприємця в Польщі та укладення договорів з суб’єктами підприємницької діяльності в Україні.

Нижче подано посилання на нормативно-правовий акт, який визначає порядок державної реєстрації як підприємця:

http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/755-15