Pobyt na Ukrainie

Перебування в Україні

Загальні засади перебування іноземців в Україні. Пересування по території України.

Українська влада зробила все можливе для того, щоб перебування громадян Польщі, так, як і громадян інших держав, які входять до ЄС та на законних підставах перебувають на території України, проходило з якомога меншою кількістю формальних та дозвільних процедур, контактів з органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Це вигідно як іноземцю, оскільки він може вільно себе почувати в Україні, так і працівникам органів державної влади та місцевого самоврядування, оскільки, як правило, у них і так багато роботи, а також відсутні ґрунтовні знання іноземних мов.

Відповідно до статті 26 Конституції України та ст. 3 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами.

Зокрема, відповідно до Конституції України іноземець має право:

- на вільний розвиток своєї особистості,

- невід’ємне право на життя,

- право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань,

- право на повагу до його гідності,

- право на свободу та особисту недоторканність,

- гарантію недоторканості житла, таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції,

- не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України

- свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом,

- право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань,

- право на свободу світогляду і віросповідання,

- право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк,

- право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності,

- право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом,

- право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а також пов’язані з ним право на відпочинок та право на страйк,

- право на житло,

- право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло,

- право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування,

- право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди,

- право на освіту,

- право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень,

- право на правову допомогу,

- право на імміграцію,

Проте, водночас, іноземець зобов’язаний:

- не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки

- сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом,

- неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей та пам’ятати, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності

Свободу пересування відповідно до закону може бути обмежено: у прикордонній смузі; на територіях військових об’єктів; у зонах, які згідно із законом належать до зон з обмеженим доступом; на приватних земельних ділянках; на територіях, щодо яких введено воєнний або надзвичайний стан; на окремих територіях і в населених пунктах, де у разі небезпеки поширення інфекційних захворювань і отруєнь людей введені особливі умови і режим проживання населення та господарської діяльності.

Свобода пересування обмежується щодо: осіб, до яких відповідно до процесуального законодавства застосовано запобіжні заходи, пов’язані з обмеженням або позбавленням волі; осіб, які за вироком суду відбувають покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі; осіб, які згідно із законодавством перебувають під адміністративним наглядом; осіб, які згідно із законодавством про інфекційні захворювання та психіатричну допомогу підлягають примусовій госпіталізації та лікуванню; осіб, які звернулися за наданням їм статусу біженця чи додаткового захисту і стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України; іноземців, які перебувають у складі військових іноземних підрозділів і які мають статус військового.

За загальним правилом крім вищевказаних обмежень громадянин Польщі може вільно пересуватись по всій території України. Найчастіше виникають проблеми, пов’язані з перебуванням громадян Польщі на території контрольованого прикордонного району або прикордонній смузі. Значну частину польських туристів цікавить територія Українських Карпат від Середньоволовецького / Верецького до Ужоцького перевалу, частина якої входить до контрольованого прикордонного району, а витік р. Сян знаходиться в прикордонній смузі (Турківський район, Львівська область). Частину громадян Польщі також цікавить територія, на якій знаходились села, що були знищені, а їх жителі виселені під час операції «Вісла» 1947 р. (с. Беньова та Тарнава, де збереглись українські цвинтарі, а також с. Соколіки, де збереглась кам’яна церква). Ці території не лише входять до Ужанського національного природного парку та межують з Бєщадським національним природним парком Польщі, а й також знаходяться у прикордонній смузі. З території Бєщадського національного природного парку легально потрапити на територію України можна лише через найближчий пункт пропуску (Кросьценко-Смільниця). Третім цікавим об’єктом, що знаходиться у контрольованому прикордонному районі і викликає підвищений інтерес є Шацький національний природній парк, зокрема озеро Світязь (Шацький район, Волинська область) та колишній адміністративний центр Белзького воєводства м. Белз (Сокальський район, Львівська область).

Контрольований прикордонний район – територія яка, як правило, збігається з адміністративною одиницею, що прилягає до державного кордону України. Іноземці та особи без громадянства в’їжджають у прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, перебувають та пересуваються в їх межах на підставі документів, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України. Для громадян Польщі таким документом є паспорт громадянина Польщі для виїзду за кордон. Національний паспорт (dowód osobisty) не дає права перебувати на території контрольованого прикордонного району. Якщо при затриманні особа надає пояснення , що національний паспорт (dowód osobisty) є пластиковим, а закордонний паспорт є паперовим і може постраждати у випадку ускладнень погодних умов, це не є доказом того, що громадянин Польщі потрапив до України легально. Контрольованими прикордонним районом, за наявності вищевказаних документів, можна пересуватись всюди вільно, крім прикордонної смуги. Хоча так пише законодавець, проте на практиці контроль за наявністю документів у іноземців проводять тільки тоді, коли іноземець знаходиться на території прикордонної смуги. Але якщо громадянин Польщі вчинить, наприклад, дрібне хуліганство чи порушення правил дорожнього руху, у будь-якому населеному пункті у контрольованому прикордонному районі, він нестиме відповідальність також і за порушення прикордонного режиму, якщо у нього не буде при собі закордонного паспорта.

Контрольованими прикордонними районами на кордоні з Польщею в Україні є: Волинська область (м. Нововолинськ; Володимир-Волинський, Іваничівський, Любешівський, Любомльський, Ратнівський, Шацький райони), Львівська область (Жовківський, Мостиський, Сокальський, Старосамбірський, Турківський, Яворівський райони), Закарпатська область (Великоберезнянський район).

Прикордонна смуга – це ділянка місцевості, яка встановлюється безпосередньо уздовж державного кордону на його сухопутних ділянках або уздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм у межах територій селищних і сільських рад, прилеглих до державного кордону, але не може бути меншою від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруджень. До прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.

В’їзд і перебування у місцевості, яка знаходиться між державним кордоном і лінією прикордонних інженерних споруджень, громадян України та інших осіб допускається як виняток лише за спеціальним дозволом відповідного підрозділу Державної прикордонної служби. Тобто, наприклад, для того, щоб відвідати витік р. Сян, с. Соколіки чи оборонні форти у с. Поповичі (Мостиський район, Львівської області) необхідно зв’язатись з відповідною прикордонною заставою та повідомити: плановане місце та маршрут подорожі, її час та тривалість, а також кількість осіб, які будуть брати участь у відвідинах.

 

Громадянам Польщі, які хотіли б відвідати Чорнобильську зону відчуження, слід знати, що в’їзд та прохід на її територію без спеціальної перепустки заборонено. Особам, які не досягли 18 років прохід та проїзд на територію Чорнобильської зони відчуження заборонено взагалі.

Іноземець має право у встановленому порядку вільно залишити територію України, крім випадків, встановлених законом.

Виїзд з України іноземцю або особі без громадянства не дозволяється, якщо:

йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або кримінальна справа розглядається судом – до закінчення кримінального провадження;

його засуджено за вчинення кримінального правопорушення – до відбування покарання або звільнення від покарання,

його виїзд суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України – до припинення обставин, що перешкоджають виїзду.

Виїзд з України іноземця або особи без громадянства може бути за рішенням суду тимчасово відкладено до виконання ним майнових зобов’язань перед фізичними та юридичними особами в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Іноземець можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України. Рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетину державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть, лише на підставі винесеної за їх позовом, постанови адміністративного суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконний перетин державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави. Всі витрати на видворення іноземця сплачує фізична чи юридична особа, яка запрошувала чи приймала іноземця (якщо така є).

Громадянам Польщі, які хотіли б відвідати Чорнобильську зону відчуження, слід знати, що в’їзд та прохід на її територію без спеціальної перепустки заборонено. Особам, які не досягли 18 років прохід та проїзд на територію Чорнобильської зони відчуження заборонено взагалі.

Іноземець має право у встановленому порядку вільно залишити територію України, крім випадків, встановлених законом.

Виїзд з України іноземцю або особі без громадянства не дозволяється, якщо:

йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або кримінальна справа розглядається судом – до закінчення кримінального провадження;

його засуджено за вчинення кримінального правопорушення – до відбування покарання або звільнення від покарання,

його виїзд суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України – до припинення обставин, що перешкоджають виїзду.

Виїзд з України іноземця або особи без громадянства може бути за рішенням суду тимчасово відкладено до виконання ним майнових зобов’язань перед фізичними та юридичними особами в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Іноземець можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України. Рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетину державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть, лише на підставі винесеної за їх позовом, постанови адміністративного суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконний перетин державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави. Всі витрати на видворення іноземця сплачує фізична чи юридична особа, яка запрошувала чи приймала іноземця (якщо така є).

Продовження строку перебування в Україні та документування громадян Польщі на території України (легалізація).

Якщо громадянин Польщі, який тимчасово перебуває на території України, потребує надання адміністративної послуги з документування (легалізації або продовження строку перебування в Україні), йому необхідно звернутись до уповноваженого органу Державної міграційної служби України. У зв’язку з недавно проведеними реформами більше не потрібно звертатись до органів МВС України, всі свої повноваження щодо документування та обліку іноземців вони передали ДМС України та ДПрС України. Звертатись необхідно до того органу, який обслуговує відповідний район.